homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ati auzit?-5


#77 2009-02-10 23:09:25

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Ati auzit?

mai sincer nici eu nu ma bucur de treaburile care se intampla...
dar:
daca cipul va fi pus, va fi pus in actele de identitate si si dupa ureche, ca sa stie ala ce fac eu.
ca il cheama 666, sau 69 sau 74, mi-e indiferent. asa cum nu cred ca pisica neagra aduce ghinion, aleg sa nu cred nici insemnatatea numarului astuia.
ca vor sa ne amprenteze pe toti, iar mi se pare ok! am fost de acord cu asta si cand era legat si de rromii din italia, sunt si de data asta! de ce? pentru ca eu fac o analogie intre ce se intampla acum- in sensul ca se incearca o identificarea cat mai stricta, cu ce s-a intamplat cu zeci/sute de ani in urma cand au fost inventate buletinele, cnp-urile si pasapoartele....

si zau daca m-as fi putut gandi vreo clipa ca de la asta ni se va trage sfarsitu' tongue


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 



#78 2009-02-10 23:14:14

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Ati auzit?

Cred ca nu stii definitia expresiei "open minded

A accepta un lucru si a zice "acum asta e" nu inseamna ca esti open minded.... ci ca te resemnezi...   disperat


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#79 2009-02-10 23:28:43

bela
Sr. member
Inregistrat: 2006-11-03
Mesaje: 1729

Re: Ati auzit?

love_t a scris:

Cred ca nu stii definitia expresiei "open minded

A accepta un lucru si a zice "acum asta e" nu inseamna ca esti open minded.... ci ca te resemnezi...   disperat

open minded (pt cultura ta generala) ineamna printre altele "cu vederi largi" care e diferit de resemnat
"Having or showing receptiveness to new and different ideas or the opinions of others"

adica sa fin mai receptivi nu asa de "incuiati la minte" si sa ne impiedicam de lucruri gen 666 si pisica neagra

pokemon ai perfecta dreptate...avantajele se refera cum ai spus si tu la "securitatea" noastra dar din pacate securitatea asta se face prin controlul absolut asupra noastra a tuturor...


Ruga de magar si blestemul de curva nu se suie la cer...

Offline

 

#80 2009-02-10 23:34:02

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Ati auzit?

pai da...ca nu pot astia sa ii securizeze doar pe 'mafioti' rotfl
si pan' la proba contrara, toti suntem suspecti tongue


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#81 2009-02-11 01:08:29

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: Ati auzit?

Momentan nu vad cum un pasaport ne-ar putea controla...adica prin el sa vada mereu unde suntem. Adica eu nici buletinul nu-l port mereu la mine, cu atat mai putin pasaportul (care de vreo 3 ani sta intr-un sertar...aa...chiar...mi-am amintit ca a expirat de vreu an rotfl )...deci daca prin asta vrea cineva sa vada unde sunt...o sa aiba o mare surpriza cand va vedea ca conform cipului stau mai mereu in...sertar. rotfl
Da...intr-adevar...asta poate fi doar un pas catre cipul din buletin...apoi cine stie pe unde prin corpul nostru....dar pana se va ajunge la asa ceva probabil va mai dura putin...asa ca nu are rost sa ne stresam de pe acum.

pokemon a scris:

pai da...ca nu pot astia sa ii securizeze doar pe 'mafioti' rotfl
si pan' la proba contrara, toti suntem suspecti tongue

Da...din pacate asta asa e...dar parca se presupunea ca beneficiem toti de prezumtia de nevinovatie, nu? Si ca trebuie sa dovedeasca ei ca suntem vinovati, nu noi sa le dovedim ca sunt nevinovati, nu? Din punctul asta de vedere, da...zic ca s-ar putea actiona in justitie si ar fi sanse si sa se castige. Adica ni se incalca un drept....si nu mi se pare normal.
Bun...vor sa faca asemenea pasaport...cine vrea poate opta pt el...cine vrea sa renunte de buna voie la acest drept...dar nu sa ni se impuna.
Poate daca asa se punea problema...erau mai multe sanse sa se dea dreptate celor care erau impotriva acestor tipuri de pasapoarte. Si nu sa o iei cu 666....care sincer nu suna prea bine.. Adica ma uitam la tv...si era un interviu cu un preot...si dupa cum a pus el problema...m-a bufnit rasul. Hai sa fim serios...nici macar nu apare pe nicaieri in pasaport 666...doar niste linii care sunt recunoscute de calculator ca fiind 6...sincer mi se pare exact acelasi lucru care se intampla in 1999 (ca nu mai stiu ce preot zicea ca 999-ul e de fapt 666 invers si cum mai era si eclipsa atunci...clar era semn ca e sfarsitul lumii)...sau nu mai stiu ce data care ei, prin adunari, scaderi si mai stiu ce procedee ciudate, ajungeau la concluzia ca tot 666 dadea. Hai sa fim seriosi...
sunt de acord cu bela si pokemon...cred ca e vorba de evolutie...


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2009-02-11 11:30:54

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Ati auzit?

bela a scris:

love_t a scris:

Cred ca nu stii definitia expresiei "open minded

A accepta un lucru si a zice "acum asta e" nu inseamna ca esti open minded.... ci ca te resemnezi...   disperat

open minded (pt cultura ta generala) ineamna printre altele "cu vederi largi" care e diferit de resemnat
"Having or showing receptiveness to new and different ideas or the opinions of others"

adica sa fin mai receptivi nu asa de "incuiati la minte" si sa ne impiedicam de lucruri gen 666 si pisica neagra

pokemon ai perfecta dreptate...avantajele se refera cum ai spus si tu la "securitatea" noastra dar din pacate securitatea asta se face prin controlul absolut asupra noastra a tuturor...

Pt linistea ta, cultura mea generala este destul de vasta.
Lasa-ne tu pe noi asa incuiati cum zici ca suntem, sa ne impiedicam de lucruri gen 666 si tu mergi mai departe,  shopping  sto kalo!


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#83 2009-02-11 11:41:36

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Ati auzit?

andreea, asa-i...suntem nevinovati, pan' la proba contrara smile
dar oricum nu te pot ei acuza de ceva pe baza pasaportlui. dar va fi mai usor de monitorizat pt politia de frontiera, nu se vor mai putea falsifica-cel putin o perioada- actele, etc, etc smile
la asta ma refeream cand ziceam ca ne securizeaza pe toti rotfl


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#84 2009-02-11 13:29:13

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Ati auzit?

eu vreau sa va zic ca duminica asta care a trecut,pentru prima oara de cand a aparut,in tot orasul meu nu a mers Vodafone timp de 4 ore...cica faceau reparatii....asa ceva nu am auzit...nimeni nu a avut semnal...
cred ca incepem sa devenim paranoici,dar de atunci(cred totusi ca si cu cateva zile inainte),telefonul merge prost,ma aud in reluare,cu ecou,fasaie...sunete ciudate....azi,chiar discutam cu o prietena din Austria si m-a intrebat ce se aude..si de nervi am inceput sa vb despre cei care ne asculta si inregistreaza...ne monitorizeaza...vb cu ea..si ca tampita..si cu ei.(daca exista)...
paranoia e la putere...


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#85 2009-02-11 13:48:38

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Ati auzit?

sincer si eu am observat, dar nu de acum, ca se aud anumite sunete (eu am cosmo) ... de aexemplu aseara vorbeam cu iubi si totu bine, la un moment dat se aude o chestie, un fasait asa, ca si cum ar fi stranutat...zic Sanatos! Cica ce-ai? Zic pai n-ai stranutat? Cica nu...si nu e prima data cand se intampla, fara sa miscam nici unul din noi telefonul, sa se auda sunete...paranoia clar rotfl


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#86 2009-02-11 14:38:16

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Ati auzit?

ne ducem de rapa cu ideile lor


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#87 2009-02-11 18:46:34

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Ati auzit?

bela a scris:

adica sa fin mai receptivi nu asa de "incuiati la minte" si sa ne impiedicam de lucruri gen 666 si pisica neagra
.

daca pt tine 666 si pisica neagra sunt aceeasi chestie..... no comment


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#88 2009-02-11 18:50:14

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Ati auzit?

bai... si eu aud sunete cand vorbesc la tel hmm
credeam ca am innebunit lol
ca ma certam cu iubi ca se auzea ca tasta la calc... io o tineam pe a mea, el zicea ca e in pat


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#89 2009-02-11 18:52:38

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Ati auzit?

mai fetelor, potoliti-va cu telefonul, ca nu sta un om sa asculte ce vorbiti voi la telefon
e ca si cum ati zice ca daca vad header-ul de la mail am citit mailul... e vorba de informatiile de baza pe care le are orice operator, ca doar nu va imaginati ca telefonia asta, ca si internetul, functioneaza singura, iar oamenii aia nu stiu ce se intampla in reteaua lor... e absurd

Offline

 

#90 2009-02-11 22:29:33

bela
Sr. member
Inregistrat: 2006-11-03
Mesaje: 1729

Re: Ati auzit?

katami a scris:

bela a scris:

adica sa fin mai receptivi nu asa de "incuiati la minte" si sa ne impiedicam de lucruri gen 666 si pisica neagra
.

daca pt tine 666 si pisica neagra sunt aceeasi chestie..... no comment

unde am scris eu ca sunt aceeasi chestie?
cred ca nu mai vorbesc eu romaneste
ceea ce am vrut eu sa zic a fost facptul ca trebuie sa acceptam evolutia de orice fel, chiar daca aceasta atrage dupa sine si anumite lucruri negatie...trebuie doar sa punem in balanta partile pozitive referitoare la securitatea generala, la faptul ca persoanele dubioase vor putea fi reperate mai usor dar si faptul ca vor avea destul de multi acces la amprentele noastre si la alte date personale, putandu-te trezi ca amprentele tale apar pe vreun pistol, arma a unei crime....
ce vroiam sa subliniez eu era faptul ca s-a mentionat faptul ca cipul are nr "666" SO WHAT?nu mai acceptam nici o inovatie doar pt ca poarta nr 666? (sau alte nr mai mult sau mai putin "biblice")
putea sa fie si 999 si 123456. nu vedeam care e problema cu 666-le acela (doar daca exista un iad, unde exista o matrita care stanteaza diverse chestii cu 666 rotfl )..atata tot

si cu asta am incheiat orice discutie pe tema asta pt ca vad ca fiecare intelege ce vrea si o ia ca prea personal


Ruga de magar si blestemul de curva nu se suie la cer...

Offline

 

#91 2009-02-11 23:34:47

puioanca
Full member
Inregistrat: 2006-12-27
Mesaje: 989

Re: Ati auzit?

eu deobicei am o parere pro sau contra a diverselor lucruri pe care le aud pe la tv, dar la chestia asta mi-e foarte greu sa-mi fac o parere.Pe de o parte mi se pare o evolutie tehnologica normala avand in vedere trendul pe care il urmam, dar pe cealalta parte mi se pare ca acest instrument are o forta de manipulare extrema si ma duce cu gandul la gunoaiele de americani( cei care conduc si care au condus, nu muritorii de rand) care distrug lumea asta.(vezi documentarul Zeitgeist)


Daca iubesti pe cineva lasa-l sa plece...daca se intoarce inapoi e al tau, daca nu, inseamna k nu a fost niciodata...

Offline

 

#92 2009-02-12 17:56:50

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Ati auzit?

"aceeasi chestie" adica tot o superstitie prosteasca, bela, nu ma refeream la sinonimie. si vad ca in continuare ramai la aceeasi parere... ca e vorba doar de o superstitie si nimic mai mult....

iar eu NU sunt de parere ca trebuie sa aceeptam "evolutia DE ORICE FEL".... chiar nu cred deloc asta.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#93 2009-02-12 19:42:47

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Ati auzit?

bela a scris:

ce vroiam sa subliniez eu era faptul ca s-a mentionat faptul ca cipul are nr "666" SO WHAT?nu mai acceptam nici o inovatie doar pt ca poarta nr 666? (sau alte nr mai mult sau mai putin "biblice")
putea sa fie si 999 si 123456. nu vedeam care e problema cu 666-le acela (doar daca exista un iad, unde exista o matrita care stanteaza diverse chestii cu 666 rotfl )..atata tot

si cu toate acestea, americanii au de exemplu o fobie cu nr. 13... numarul asta nu apare pe nicaieri al ei, etaje, apartamente... o tara intreaga se conformeaza acestei superstitii. anumite numere au o anumita insemnatate pentru anumiti oameni... de ce unele "superstitii" sunt considerate ok si altele luate in deradere, in numele evolutiei ma intreb...
exact, putea sa fie orice numar... si atunci de ce tocmai 666? din miliardele de posibilitati. oricat as fi de rationala, nu pot sa cred ca e pur intamplator.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#94 2009-02-12 19:43:47

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Ati auzit?

nicolle_rox a scris:

exact, putea sa fie orice numar... si atunci de ce tocmai 666? din miliardele de posibilitati. oricat as fi de rationala, nu pot sa cred ca e pur intamplator.

tummenupp


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#95 2009-03-04 23:27:05

Himmel
Insomniac member
De la: Magix
Inregistrat: 2008-05-10
Mesaje: 5086

Re: Ati auzit?

ieri a venit un tip la noi in camin sa ne intrebe daca suntem de acord sau nu cu cipiurle si sa semnam daca nu suntem de acord .. sii am semnat:)


Poate ca par fragila, neajutorata si nepamanteana, dar am structura de otel.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.