homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ati auzit?-4


#58 2009-02-10 12:37:18

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Ati auzit?

Ralu_White a scris:

Andreea86 a scris:

cu cipurile la animalutele de casa mi se pare o idee buna. in strainatate e ceva normal si e bine si pt noi...pt ca in caz de se pierde animalutul, in gaseste cineva...in duce la un cabinet mdical sau unde au aparatura din aia de citit cipul, vad ca e al tau, te suna si asa il recuperezi.
bine...in strainatate e altceva...la ei nu e tocmai comun sa fie un animal pe strada...il iau imediat astia de la politia animalelor, il duc la centre unde vad datorita cipului a cui e animalutul. la noi nu stiu cat de mult va ajuta, dar oricum e o sansa in plus sa il gasesti in caz de se pierde pe undeva (e ceva in genul zgarzilor cu adresa...dar alea se pot pierde, se dau jos....cipurile raman acolo).
despre ascultarea telefoanelor, nu stiu exact care e adevarul. in primul rand, clar e ca nu sunt ascultate toate telefoanele...adica e imposibil sa stea cineva sa asculte ce vorbeste toata lumea...e pur si simplu imposibil.
plus ca zicea cineva la tv cum ca de fapt nici nu s-ar inregistra convorbirea...ci de fapt doar detaliile...adica la ora x nr y a sunat pe nr z si convorbirea a durat nu stiu cate minute...si ca asta s-ar putea folosi in caz de exista un mandat judecatoresc.

catelusul meu are cip si tatuaj..si pana acum ma ajutat enorm lucrul asta hjarta a iesit cineva odata cu el sa-l plimbe si a plecat un pic mai departe cu el si l-a pierdut..intr-un final un barbat l-a gasit si l-a dus la politie si apoi la veterinar..au vazut ca are cip si in scurt timp m-au sunat sa vin sa-l ridic..dar nu stiu ce faceam daca nu l-as mai fi gasit sad

Mama ce pupincuristi suntem noi!!! Iti dai seama..."in strainatate" wooow... dar ce tare suna chestia asta " in strainatate "
Aloooooooo, trezirea!!! Animalul ala daca ar avea gura, v-ar baga pe toti undeva.... e problema ta daca il pierzi si ti-o asumi.
Dar cum sa pierzi un animal?! De ce sa nu aibe zgarda animalul respectiv?
In acelasi fel ai putea sa pui un cip intr-un copil... Dar este imposibil sa pierzi un copil, nu?!? Ca doar de copil ai grija, ca e al tau, dar de un caine... e ok daca se pierde... e un aminal...
De ce?!? Oare pt ca nu sunteti atat de responsabili?! Nu o sa tin lectii de cum sa aveti grija de animalul de casa, dar aceste mofturi mi se par absurde pur si simplu.
Cum sa ti se para ok si normal ca animalele sa aibe cipuri??


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 



#59 2009-02-10 17:36:28

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: Ati auzit?

love_t, nu e deloc vorba de asta. un copil cand e la varsta cand poate sa mearga singur (ca doar cand e in fasa nu prea poti sa-l pierzi) cam stie sa mai dea anumite detalii despre parintii lui, in caz de se pierde. stie cum il cheama, un numar de telefon, numele parintilor.... la un animalut de casa e mai greu. chiar daca ai grija de el...se pot intampla totusi si accidente, indiferent de cata grija ai tu de el, de ex cum a zis ralu ca i-a plimbat altcineva cainele... Eu am un motanel, il iubesc extrem de mult si nu l-am considerat niciodata doar un animal, nu il scot din casa decat cand il duc la veterinar (si atunci in tin in brate), deci nu ar fi prea multe sanse sa se piarda...dar niciodata nu poti sti ce se va intampla... Poate nu sunt eu acasa, si cand intra cinva pe usa reuseste sa fuga, din neatentie. Sau un caine poate pur si simplu sa scape din lesa... Sunt atatea cazuri cand nu e vina stapanului...ci pur si simplu se poate intampla oricata grija poti avea.
si nu vad ce rau e sa aiba cipuri. in primul rand procedura am inteles ca nu doare atat de tare, se baga in piele cipul, print-un fel de injectie. si daca te ajuta in cazul in care iti pierzi animalutul, de ce nu? nu mi se pare o idee atat de groaznica.
am zis de strainatate, ca acolo functioneaza muuult mai bine politia animalelor. acolo, in afara de a gasi stapanii care si-au pierdut nimalutul, mai ajuta si sa ii amendeze pe cei care isi abandoneaza animalul pe strada. Ceea ce si la noi ar fi o idee mai mult decat buna, ca mult prea multi abandoneaza fara pic de remuscare animalele atunci cand sunt bolnave sau nu mai au nevoie de ele. Oricum, vor mai trece muuulti ani pana sa ajungem si noi la mentalitatea celor din strainatate si sa nu mai vedem in animale simple obiecte de care ne putem descotorosi atunci cand nu ne mai sunt de folos, deci nu cred ca legea asta va schimba ceva la noi...dar ca idee mi se pare ok.
si despre castrare....ma ingrozesc cati lasa animalele lor sa faca pui...si apoi arunca sau omoara puii...fara sa le pese sau fara pic de remuscare....sau pastreaza un pui (ca e mic si mai dragut), si pe mamica si ceilalti pui ii abandoneaza. Pe astia chiar cred ca ar trebui sa ii oblige sa isi castreze animalul... ar trebui sa inteleaga lumea ca e responsabila de vietile acelor suflete... dar din nou nu cred ca in viitorul apropiat se poate face ceva in legatura cu asta la noi.
Nu e vorba ca suna tare "in strainatate", dar uite-te putin pe animal planet, la politia animalelor...si ai sa vezi diferenta intre cum e acolo si cum e la noi. aia fac si inchisoare daca isi neglijeaza sau lasa pe drumuri animalul. daca ar pune cineva in aplicare legea la noi...ar sari toti taranii ca e cainele lor si pot sa faca ce au chef cu el...doar e un simplu animal. In strainatate cand cineva vede un animal chinuit imediat cheama protectia animalelor...se mobilizeaza....la noi trec pe langa fara sa le pese.
Sa iti amintesc cum s-a filmat unul cum juca fotbal cu pisica? si s-a mai si laudat cu filmuletul...a ajuns si la tv...si a patit ceva? a facut cineva ceva? ba chiar tipul a aparut si la tv zicand foarte linistit ca e doar teribilist....si ca in ziua aia se simtea chiar foarte bine...deci probabil asta a facut-o din plictiseala. In alte tari ar fi primit o amenda considerabila, daca nu chiar si niste ani de inchisoare....la noi nu a patit nimic.
Mai vrei sa dau exemple? or sa mai treaca muuulti ani pana sa ajungem si noi la nivelul altor tari...asta in speranta ca ceva se va schimba in viitor si vor reusi vreodata sa evoluam...


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#60 2009-02-10 18:16:57

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Ati auzit?

De la un subiect, sarim la altul.
Nu vad nimic bun in a implanta cipuri doar pt ca stapanul il poate pierde. Si eu am un catel si o pisica si nu le voi pune asa ceva niciodata!
Daca tot te uiti pe animal planet la politia animalelot, o sa vezi si acolo cazuri de cruzime, impotriva animalelor, nu numai la noi in Romania.
Diferenta e ca ei au o lege prin care stapanul poate merge la inchisoare, dar asta este o alta discutie si nu as vrea sa sar de la un subiect la altul.

Deci, consideri ca este ok, normal si chiar foarte comod ca se implanteze cipuri la animale?
Astea sunt avantajele? Doar astea? ca e comod si ca il poti gasi foarte repede?
Pai foarte bine ne fac astia ca vor sa ne puna si noua, cu cat mai multi accepta cipurile, cu atat mai repede o sa avem si noi.

Bine a zis Katami ca suntem ca o turma... stii ce imi place aici " in strainatate " ?? Ca turma lor nu e proasta si se ridica impotriva guvernantilor, si distrug tot ce le iese in cale, masini, banci, reprezentante de masini de lux, magazine, etc.
Asta ca sa le dea de gandit tuturor ca nu accepta sa fie tratati ca niste prosti.
La noi in Romania ce se intampla? Turma tace si inghite!


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#61 2009-02-10 18:51:01

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Ati auzit?

Si daca tace si inghite, poate merita sa fie tratata ca o turma de oi. neutral


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#62 2009-02-10 19:00:22

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Ati auzit?

love_t a scris:

Ralu_White a scris:

Andreea86 a scris:

cu cipurile la animalutele de casa mi se pare o idee buna. in strainatate e ceva normal si e bine si pt noi...pt ca in caz de se pierde animalutul, in gaseste cineva...in duce la un cabinet mdical sau unde au aparatura din aia de citit cipul, vad ca e al tau, te suna si asa il recuperezi.
bine...in strainatate e altceva...la ei nu e tocmai comun sa fie un animal pe strada...il iau imediat astia de la politia animalelor, il duc la centre unde vad datorita cipului a cui e animalutul. la noi nu stiu cat de mult va ajuta, dar oricum e o sansa in plus sa il gasesti in caz de se pierde pe undeva (e ceva in genul zgarzilor cu adresa...dar alea se pot pierde, se dau jos....cipurile raman acolo).
despre ascultarea telefoanelor, nu stiu exact care e adevarul. in primul rand, clar e ca nu sunt ascultate toate telefoanele...adica e imposibil sa stea cineva sa asculte ce vorbeste toata lumea...e pur si simplu imposibil.
plus ca zicea cineva la tv cum ca de fapt nici nu s-ar inregistra convorbirea...ci de fapt doar detaliile...adica la ora x nr y a sunat pe nr z si convorbirea a durat nu stiu cate minute...si ca asta s-ar putea folosi in caz de exista un mandat judecatoresc.

catelusul meu are cip si tatuaj..si pana acum ma ajutat enorm lucrul asta hjarta a iesit cineva odata cu el sa-l plimbe si a plecat un pic mai departe cu el si l-a pierdut..intr-un final un barbat l-a gasit si l-a dus la politie si apoi la veterinar..au vazut ca are cip si in scurt timp m-au sunat sa vin sa-l ridic..dar nu stiu ce faceam daca nu l-as mai fi gasit sad

Mama ce pupincuristi suntem noi!!! Iti dai seama..."in strainatate" wooow... dar ce tare suna chestia asta " in strainatate "
Aloooooooo, trezirea!!! Animalul ala daca ar avea gura, v-ar baga pe toti undeva.... e problema ta daca il pierzi si ti-o asumi.
Dar cum sa pierzi un animal?! De ce sa nu aibe zgarda animalul respectiv?
In acelasi fel ai putea sa pui un cip intr-un copil... Dar este imposibil sa pierzi un copil, nu?!? Ca doar de copil ai grija, ca e al tau, dar de un caine... e ok daca se pierde... e un aminal...
De ce?!? Oare pt ca nu sunteti atat de responsabili?! Nu o sa tin lectii de cum sa aveti grija de animalul de casa, dar aceste mofturi mi se par absurde pur si simplu.
Cum sa ti se para ok si normal ca animalele sa aibe cipuri??

EXACT....


ms skumpi tongue asa zicea si tata cand incercam sa-l conving ceva prin adolescenta lol

Andreea, pt toate grozniciile impotriva animalelor ar trebui sa existe LEGI, nu cipuri.... ar trebui sa se APLICE legile alea, nu sa pui cip animalului ca sa il fereasca de toti idiotii... ar trebui bagati la zdup idiotii in schimb


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2009-02-10 19:17:00

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: Ati auzit?

am mai zis ca sunt si alte avantaje...ii gasesc mult mai repede pe cei care isi chinuie animalul si aia nu mai pot spune ca nu e al lor. Adica vezi pe strada un caine subnutrit, sau legat de nu poate ajunge la apa sau mancare...cu ajutorul cipului dai imediat de stapan si ori cainele a fost pierdut si in cazul asta i-l aduci inapoi, ori el a fost cel care a scapat de el, l-a chinuit, batut, etc (si asta se afla destul de usor vorbind cu vecinii de ex...daa stii asupra cui sa iti concetrezi atentia e mult mai usor decat sa cauti in tot orasul pe cel vinovat).  sau de ex luptele intre caini...gaseste politia animalelor un caine care clar are semne ca a fost folosit in lupte...cu ajutorul cipului gasesc stapanul si il baga in inchisoare.

Daca tot te uiti pe animal planet la politia animalelot, o sa vezi si acolo cazuri de cruzime, impotriva animalelor, nu numai la noi in Romania.
Diferenta e ca ei au o lege prin care stapanul poate merge la inchisoare, dar asta este o alta discutie si nu as vrea sa sar de la un subiect la altul.

da...dar diferenta asta schimba tot. acolo parintii nu isi invata copii ca e ok sa dai cu sutul in o pisica atunci cand treci pe langa ea...macar de frica amenzii daca nu din mila. acolo vecinii nu ar fi in stare sa inchida niste pisici in subsol...fara mancare, fara apa...si sa le lasa sa moara acolo fara sa le pese (cum povestea cineva ca s-a intamplat la ea in bloc...nu voiau sa ii deschida sa ia pisicile de acolo, sa le salveze...si saraca era disperata...toti din bloc ziceau ca ea e nebuna ca ii pasa de niste pisici... unde sa sune? pe cine sa cheme? ). Acolo nici un primar nu ar otravi toti cainii si pisicile din sat dua ce locuitorii de acolo s-au chinuit sa ii castreze, sa le aduca mancare, sa ii deparaziteze...asa cum s-a intamplat intr-un sat de la noi din Romania (povesteau fetele cum luau cate 3-4-5 animalute in Bucuresti...cate puteau sa tina in casa, le castrau, deparazitau...aveau grija sa se refaca dupa operatie...apoi ii duceau inapoi de unde i-au luat si luau altele la rand... desigur aveau grija sa le dea mancare, cei din sat aveau si ei grija ...si dupa atata chin si bani cheltuiti de la ei din buzunar....intr-o dimineata sa-i gaseasca pe toti otraviti...toti din sat stiau ca primarul a fost cel ce a dat ordinul...dar le era prea frica sa vorbeasca...si oricum nu s-a rezolvat nimic ca nu avem o lege clara...). Deci da....e o maaare diferenta intre noi si ei....nu zic acum ca niste cipuri vor schimba prea mult situatia...dar daca salveaza cateva animalute, daca ar pune pe ganduri macar 5 minute pe cineva inainte sa isi lase cainele sau pisica in strada (macar de frica amenzii...ca daca il gaseste cineva si datorita cipului afla ca e a lui va lua amenda)...atunci da, poate ca se merita.

Cat despre pasapoarte...mi se pare un pic tras de par...cum au ajuns ei la concluzia ca are 666. am inteles ca-s numai niste coduri de bara...asa cum orice produs luat din magazin are.... Si ca atunci cand cumparam ceva...ca sa bage codul de bara la casa...se bate 666 sau ceva de genul. bun...atunci de ce nu s-a facut scanda de atunci? sa ii puna sa bata altceva in loc de 666.
In schimb nu mi se pare ok sa ne fie luate amprentele. Pana acum in baza lor de date aveau doar amprentele celor care au fost arestati... Si da, ar incalca prezumtia de nevinovat, daca ar aveam amprentele tuturor. Din cate am vazut pe a filme (ca nu am cunostinte juridice, nu ma priep la procese si treburi din astea)...trebuie sa aiba dovezi ca sa poate lua unui suspect amprente si eventual probe pt ADN sa verifice daca e vinovat sau nu... Si acum ei vor sa aiba in baza lor de data informatiile astea despre toti? Asta mi se pare gresit...nu niste coduri de bara... Cel putin asta e parerea mea...


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#64 2009-02-10 19:29:45

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Ati auzit?

andreea, ce spui tu despre educatie n-are nici o leg cu cipurile si aici iti dau dreptate, ar trebui ca parintii sa nu-si mai invcete copiii sa dea cu sutul in pisica.... dar asta e ALTA POVESTE. si da, AICI ar trebui sa se actioneze.

si daca un caine hamesit de pe strada NU E AL NIMANUI.... ce propui sa se intample dupa ce este "scanat"? sau daca nu au ce scana, ca nimeni nu i-a pus cip si e "neidentificat"? neutral

iar faza cu 666... informati-va inainte de a o declara "trasa de par".... si da, acelasi nr sta si pe punga de mancare..... dar daca nu luam ad literam "esti ceea ce mananci"... atunci mi se pare o diferenta MARE intre a fi pe punga de chips-uri (pe care pot sa ALEG daca le cumpar sau nu) sau pe cartea mea de IDENTITATE.....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#65 2009-02-10 19:31:00

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: Ati auzit?

katami a scris:

Andreea, pt toate grozniciile impotriva animalelor ar trebui sa existe LEGI, nu cipuri.... ar trebui sa se APLICE legile alea, nu sa pui cip animalului ca sa il fereasca de toti idiotii... ar trebui bagati la zdup idiotii in schimb

da...asta asa e.
dar uite, de ex eu nu vad nimic rau in aceste cipuri. adica ori ii cumperi o zgarda din aia cu numele tau si adresa...ori un cip mie mi se pare acelasi lucru. o diferenta ar fi ca cipul stii sigur ca ramane acolo, pe cand zgarda se poate pierde.
Inteleg ca la oameni se spune ca prin cipurile alea pot sa vada unde suntem in fiecare moment, etc si ca in acest mod ni se incalca intimitatea....dar la animale? alea contin doar un numar...si in functie de nr respectiv ei vad pe calculator datele stapanului. nu monitorizeaza nimeni sa vada unde e pisica mea in acest moment...de fapt nici nu cred ca intereseaza pe cineva daca pisica mea e pe fotoliu, sau in sifonier, sau daca mananca sau doarme.
Asta nu inteleg...cei care nu sunt de acord cu asa ceva...sa-mi zica un motivele. eu am zis in ce conditii poate fi de ajutor un cip...chiar sunt curioasa de ce le vedeti atat de periculoase. Ca eu nu am auzit sa afecteze cu ceva viata animalului...dar poate nu sunt eu informata bine. Daca reprezinta un risc, sunt de acord ca nu e o idee buna...dar eu nu am auzit pana acum sa fie vreo problema cu ele si sa ameninte intr-un fel sau altul sanatatea animalutului.


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#66 2009-02-10 19:36:25

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Ati auzit?

diferenta e ca o zgarda nu emite unde electromagnetice... si nu e un corp strain in tine, andreea....

pai am scris, de exemplu, ca a crescut exponential incidenta cancerelor la vacile care aveau cipuri (cu tumori localizate in jurul cipurilor respective).

plus ca de la animale la oameni e un pas f mic, asa cum s-a mai scris pe aici.....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#67 2009-02-10 19:38:22

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Ati auzit?

skumpi a scris:

katami ai un stil hjarta sa`ti traiasca big_smile ai fi buna d avocata smile

tummenupp


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#68 2009-02-10 19:40:35

skumpi
Vizitator

Re: Ati auzit?

eu vreau sa`i implanteze un chip la iubiiiiiiiiii big_smile sa stiu pe unde umbla
rotfl glumesc lol

 

#69 2009-02-10 19:47:42

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Ati auzit?

skumpi a scris:

eu vreau sa`i implanteze un chip la iubiiiiiiiiii big_smile sa stiu pe unde umbla
rotfl glumesc lol

rotfl nu numai... unul care sa aiba si camera video incorporata, sa vezi cu cine umbla pe unde umbal rotfl


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#70 2009-02-10 19:48:21

skumpi
Vizitator

Re: Ati auzit?

da da`rotfl

 

#71 2009-02-10 19:56:20

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: Ati auzit?

katami a scris:

diferenta e ca o zgarda nu emite unde electromagnetice... si nu e un corp strain in tine, andreea....

pai am scris, de exemplu, ca a crescut exponential incidenta cancerelor la vacile care aveau cipuri (cu tumori localizate in jurul cipurilor respective).

plus ca de la animale la oameni e un pas f mic, asa cum s-a mai scris pe aici.....

aaa..okey atunci. chiar nu stiam de riscul cancerului, avand in vedere ca deocamdata nu s-a pus problema de pus cip la animale, nici nu m-am interesat prea mult de riscuri. in cazul asta consider ca fiecare trebuie sa decida singur ce e mai bine pt animalutul lui (adica sansele ca cipul sa-i fie de folos, puse in balanta cu riscurile...si sa vada daca se merita sau nu), si nu sa fim obligati sa facem asa ceva.


iar depsre codurile de bare si mancare...de vreme ce cam toate produsele au coduri de bare...nu prea poti sa alegi daca cumperi sau nu. Adica o varianta ar fi sa te muti la tara si sa mananci numai produse din gradina ta...ca cele din magazin toate au coduri de bara.
Nu stiu...poate o fi si din cauza ca nu pot sa zic ca cred orbeste in ceea ce zice biblia...si mi-e greu sa cred ca vom sti noi cand va veni sfarsitul lumii (ca pana la urma si in 2000 se zicea ca va fi sfarsitul lumii ca asa scrie in biblie ca nu se va ajunge si nu se va trece de 2000 de ani sau ceva de genul asta, acum cu 2012...dupa 2012 parca vad ca o sa mai descopere ei o alta data cand va fi sfarsitul lumii).... Plus ca gandesc ca daca esti un om bun, faci fapte bune si pe cat posibil nu ai cine stie ce pacate grave...ce vina ai ca ai fost obligat sa ai un asemenea pasaport? ajungi in iad doar pt asta? Adica nu mai conteaza absolut nimic ce ai facut in viata...poate ai salvat zeci de vieti, ai pus mereu binele celuilat inaintea binelui tau, ai fost un om extrem de bun....dar daca ai pasaport din ala nimic nu mai conteaza si ajungi in iad?
Nu stiu...eu totusi cred intr-un Dumnezeu mai corect...care pune faptele si sentimentele fiecaruia mai presus de imprejurari. Si care nu jedeca doar pe principiul ai acceptat sau nu un pasaport? Adica bun...daca acel pasaropt s-ar da cu pretul sa omor pe cineva sau sa slujesc Raul....asta da, inteleg...dar e pur si simplu o hartie...o lucru care nu afecteaza cu nimic cum gandim, cum actionam...nu o sa ma apuc sa omor lumea pe strada doar pt ca am pasaportul in buzunar.


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#72 2009-02-10 19:56:36

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: Ati auzit?

Andreea86 a scris:

Cat despre pasapoarte...mi se pare un pic tras de par...cum au ajuns ei la concluzia ca are 666. am inteles ca-s numai niste coduri de bara...asa cum orice produs luat din magazin are.... Si ca atunci cand cumparam ceva...ca sa bage codul de bara la casa...se bate 666 sau ceva de genul. bun...atunci de ce nu s-a facut scanda de atunci? sa ii puna sa bata altceva in loc de 666.

uite niste detalii, ca sa intelegi mai bine despre ce e vorba aici ...

Sistemul bar code a aparut in SUA la inceputul anilor 1970, fiind aplicat initial in citirea rapida a codurilor inscrise pe marile containere de pe vagoanele de trenurilor de marfa. Pentru imensul sau avantaj economic, sistemul a fost apoi generalizat la toate produsele comerciale.

Vazand posibilitatile nelimitate de supraveghere a intregii economii mondiale prin intermediul noului sistem de codificare, cei interesati de avantajul acestei puteri au cautat a infiinta un centru international economic pentru stocarea informationala a datelor economice globale, impunand treptat ca obligativitate, in vederea lansarii pe piata aunui nou produs, cererea de alocare a unui cod barat de catre acest centru. Denumirea sa este Uniform Code Council (UCC). Mai tarziu, in 1978, lua nastere in Europa, cu 24000 de membrii fondatori, un consiliu similar denumit European Article Numbering Association (EAN).

Aceste doua organizatii au produs in ultimii ani un intreg evantai de tipuri de codificare barata, pentru diverse aplicatii profesionale. Dintre toate aceste tipuri, doua sunt insa oflosite in mod prioritar si anume cele denumite UPC (Universal Product Code - Cod Universal Produs) si EAN-13 (European Article Numbering = Numerotarea Europeana a Articolellor). In prezent, cele doua tipuri sunt folosite in peste 75 de tari ale lumii, toate datele privind produsele comerciale "marcate" in sistem bar code (date despre tara de origine, despre producator si felul produsului) fiind inregistrate la sediile celor doua organizatii. Schimbul de informatii intre cele doua sisteme este realizat prin adaugarea unui zero la tipul UPC care astfel poate fi citit in sistemul european EAN.

Care este insa implicatia religioasa ? Inca din anii1970, unii crestini americani au demonstrat ca, in sistemul bar code, tipurile UPC-A si EAN-13 detin in mod invariabil, pentru orice produs, trei perechi de linii usor prelungite care se citesc in memoria computerului prin cifra 6. Aceste linii se numesc caractere de siguranta sau bare de protectie (Guard Bars) si servesc la recunoasterea de catre calculator a sistemului bar code. Cu alte cuvinte, la citirea codului, calculatorul detecteaza mai intai prezenta celor trei guard bars (care, decodificate alcatuiesc in mod invariabil, pe toate produsele, numarul 666 !) si apoi, recunoscand aceasta pecete, declansaza citirea codului si efectuare operatiilor econoomice. Puteti verifica singuri faptul ca existenta numarului 666 pe orice produs este o conditie de baza ca aparatul sa poata citi codul, innegrind cu stiloul cele trei guard bars. Scanner-ul nu mai poate recunoaste pecetea si nu efectueaza citirea.

Adancindu-se cercetarile in spatele afacerii bar code, a fost dat la iveala un plan foarte amanuntit si intins pe o perioada mare de timp, destinat pentru a detine controlul (pe cale computerizata, economica, dar si diplomatica) asupra intregii economii mondiale si asupra libertatii individuale a cetatenilor planetei. Numar locuitorilor planetei fiind relativ limitat (aproximativ 5,5 miliarde) este extrem de simplu ca fiecare sa primeasca pe toata durata vietii un anumit cod numeric ("dotat" cu numarul 666), cod care sa-i reprezinte identitatea si care sa fie inscris pe o cartela economica. Prin acest sistem de identificare nimeni nu va putea face nici cea mai banala tranzactie economica (de pilda cumpararea unui ziar) fara a fi automat inregistrat si controlat permanent printr-un sistem mondial computerizat de prelucrare a datelor.

"Incat nimeni sa nu poata cumpara sau vinde, decat numai cel ce are semnul, adica numele fiarei, sau numarul numelui fiarei" (Apoc. 13:17)

Offline

 

#73 2009-02-10 21:27:37

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Ati auzit?

blueeyes a scris:

Si daca tace si inghite, poate merita sa fie tratata ca o turma de oi. neutral

Pai da, dar atunci sa nu se mai planga nimeni, sa taca si sa inghita in continuare.

Deja am mai spus ca ajungem la alte discutii, legile sunt una si cipurile sunt alta.
Faptul ca noi nu suntem educati, ca NU vrem sa fim educati si civilizati, nu are nici o legatura cu implantarea cipurilor.

De ce vi s epare atat de imposibila si de ridicola chestia cu "666"?!

Stiti ca virusul SIDA a fost abricat in laboratoare? Daca ei pot face asta ca sa scape de cat mai multa populatie, ce ii impiedica sa  faca alte lucruri mult mai urate??
Si cancerul? Acum cativa zeci de ani, erau atat de rare cazuriel de cance, acum suntem pe primul loc din UE cu cancer de col uterin.

Nu mi se pare nimic imposibil, ba chiar ma tem pentru ziua de maine, pt copiii care vor intampina lucruri mult mai grele.

http://www.almeea.com/Conspiratii_secre … _SIDA.html


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#74 2009-02-10 21:49:26

bela
Sr. member
Inregistrat: 2006-11-03
Mesaje: 1729

Re: Ati auzit?

Andra123 a scris:

Ati auzit ca vor sa ne bage cip in toate actele de identitate ca sa fim monitorizati 24 din 24?cipul va contine toate datele despre noi etc si ca sa fie si mai si cipul va avea nr 666?asta dupa ce ne asculta toate apelurile si mesajele.Deci unde vom ajunge in felul asta?

rotfl  hai ma fetelor ce naiba


Ruga de magar si blestemul de curva nu se suie la cer...

Offline

 

#75 2009-02-10 22:07:04

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Ati auzit?

bela a scris:

Andra123 a scris:

Ati auzit ca vor sa ne bage cip in toate actele de identitate ca sa fim monitorizati 24 din 24?cipul va contine toate datele despre noi etc si ca sa fie si mai si cipul va avea nr 666?asta dupa ce ne asculta toate apelurile si mesajele.Deci unde vom ajunge in felul asta?

rotfl  hai ma fetelor ce naiba

:f?rv?nad:  Radeti, ca altceva nu stiti sa faceti

http://www.realitatea.net/vineri-au-fos … 47207.html

http://www.antena3.ro/stiri/romania/pri … 63445.html


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#76 2009-02-10 23:00:26

bela
Sr. member
Inregistrat: 2006-11-03
Mesaje: 1729

Re: Ati auzit?

pai radem ca uite asa ne punem noi cas la tot ce inseamna evolutie...de la acceleratorul de particule pana la pasapoartele cu cip...dar 666?... rotfl da sunt de acord ca e nasol sa aiba toate datele noastre si amprentele dar acum asta e
daca pana la urma nu accepta nimeni ca pamantul e rotund sau ca acesta se invarteste in jurul soarelui si nu invers cum se credea, nu ai ajungeam noi sa vorbim pe forum...
hai sa fin mai open minded

Ultima oara a fost editat de bela (2009-02-10 23:01:01)


Ruga de magar si blestemul de curva nu se suie la cer...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.