homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Medic bun -colposcopie-3


#39 2008-05-23 12:54:32

Sea
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-05-08
Mesaje: 276

Re: medic bun -colposcopie

Luni ma duc la dr, dar mi-e teama de ce ma asteapta! grater

Offline

 



#40 2008-05-23 12:56:23

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: medic bun -colposcopie

De ce-ti mai e teama, daca nu ai nimic ?

Offline

 

#41 2008-05-23 13:03:50

Sea
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-05-08
Mesaje: 276

Re: medic bun -colposcopie

heimdall a scris:

De ce-ti mai e teama, daca nu ai nimic ?

Nu am infectie, dar pap mi-a iesit CIII, acum astept si genotiparea HPV.
Mi-a spus ca e f ingrijorata de "Celule metaplaziate - metaplazie terminala rar diskarioze moderate (ASC-H), nucleii fiind hipercromi si cu cromatina condensata grunjos". Nu a vrut sa imi spuna f multe pana nu am toate analizele. A zis ca nu vrea sa ma sperie si sa nu ma apuc sa caut pe internet tongue Mi-a zis ceva de ERAD si QBF dar nu stiu ce sunt. Astept pana luni.

Offline

 

#42 2008-05-23 14:55:34

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: medic bun -colposcopie

Bafta multa, Sea puss

Offline

 

#43 2008-05-23 16:29:07

Sea
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-05-08
Mesaje: 276

Re: medic bun -colposcopie

heimdall a scris:

Bafta multa, Sea puss

Sa fie! Iti zic luni ce mi-a mai zis dna dr.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2008-05-23 16:57:27

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: medic bun -colposcopie

secretia aia anormala poate sa fie si din cauza leziunii de pe col. cel putin la mine asa se pare ca se intampla, daca toate celelate analize sunt bune.
bafta, si sa ne tii la curent puss

ma ducsi eu luni la dr meu cu pozele de la colposcopie, sa vad si parerea lui.
mai am inca niste nelamuriri. intrebari la care cu siguranta dr care mi-a facut colposcopia mi-ar fi raspuns, pacat ca eram prea speriata de bombe ca sa-mi vina in minte atunci.

va intreb si pe voi ceva: inainte de ERAD este obligatoriu sa fac tratament cu cervugid, sau nu e obligatoriu daca nu am nici o infectie?

eu am intrebat-o pe dr daca pot incerca cu tratament pt rana, si ea a zis ca pot sa incerc daca vreau dar ca nu o sa se rezolve. si la sf consultatiei mi-a scris reteta de cevugid. eu acum nu stiu daca mi-a dat tratament doar pt ca am intrebat eu sau chiar trebuie sa le iau inainte de interventie. ca mai peste tot pe unde am citit, fetele ziceau ca au facut diverse tratamente inainte de cauterizare.

Ultima oara a fost editat de gargarita (2008-05-23 17:03:12)

Offline

 

#45 2008-05-23 18:26:52

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: medic bun -colposcopie

gargarita daca nu ai infectie nu trebuie sa iti pui doar poate cine stie te ajuta ovulele.eu am s aimi pun 2 cuti sa vad ce se intampla poate macar se mai micsoreaza dupa imi fac vaporizare!

gargarita inafar de papanicolau de la micomi ai mai facut vreunul decand ai aflat de rana,daca da cum a iesit?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#46 2008-05-23 18:37:42

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: medic bun -colposcopie

da, am mai facut unul la laboratorul maternitatii Panait Sarbu, prin ianuarie. nu mai stiu detalii, dar stiu ca a iesit bine, clasa II
multumesc pt raspuns

Offline

 

#47 2008-05-23 20:26:56

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: medic bun -colposcopie

cu placere!

hmmm eu ma minunez cum de nu imi indica nici un papanicolau leziunea de pe col asta edilema mea,sper sa fie intinsa si nu profunda si sin cauza asta ...


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#48 2008-05-23 20:46:01

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: medic bun -colposcopie

Evilpink, tu ai facut vreun Papanicolau la Sanador? Daca, da, cine l-a facut ( ce biolog)? Vezi ca scrie pe foaie...La Sanador e unul tare, Mociulschi. Daca el nu a gasit nimic neobisnuit, chiar ca nu ai de ce sa-ti faci griji. Sa stii ca in ceea ce priveste pap-ul exista si o oarecare doza de subiectivism...( By the way, daca ai facut pap-ul la Sanador , scrie-l aici, sa-l "analizam") Chestia cu rana care este intinsa, dar nu profunda , eu zic ca nu prea este asa. La pap se iau celulele superficiale, asa ca, oricat de putin profunda ar fi , tot ar tb sa iasa ceva...Eu tind sa cred ca tu ai ceva mai putin grav, care se va ameliora /vindeca cu Cervugid-ul...


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#49 2008-05-23 20:58:06

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: medic bun -colposcopie

Rose am vacut in noiembrie un papanicolau unul in martie la micomi si unul acum la mediplus la Sanador nu am facut din pacate! sincer imi e teama sa nu fie ceva si papanicolaul sa nu fi depistata.la toate papanicolaurile nu mi-a iesic ca as avea rana iar ala de acum si din noiembrie erau c2 cu imflamatie! oricum acum urmez o cura cu crevugid.ceva e acolo ca am fazut si eu pe colposcopie se i destul de intins.poate oi avea bafta si se mai amelioreaza cu avulele daca nu fac vaporizare.oricum imi e teama.mi-as face si la sanador dar acum chiar nu am cum fiind in tratament.tu ai facut la sanador


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#50 2008-05-23 22:04:21

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: medic bun -colposcopie

85 de roni e papanicolaul dar daca vrei sa mergi la un medic ginecolog la sanador trebuie sa iti faci programare cu minim o luna inainte! smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#51 2008-05-23 22:09:17

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: medic bun -colposcopie

daca vrei ceva de calitate platesti niste bani eu pe,principiul asta merg.tin prea mult la sanatatea mea ca sa ma zgarceas la bani wink.asta in conditiile in care nu sunt bogata wink.sunt clinici unde poti sa faci si cu 55 de roni un papanicolau.clinici mai mult sau mai putin bune smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#52 2008-05-23 22:10:10

andrutza
Vizitator

Re: medic bun -colposcopie

la mine e 65 ron pap

 

#53 2008-05-23 22:23:51

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: medic bun -colposcopie

bravo! sa inteleg ca au inceput aia de la cantacuzino recoltarile?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#54 2008-05-23 23:09:25

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: medic bun -colposcopie

Eu am facut la Sanador, si este lucrat de tipul asta , Mociulschi , care e seful Asociatiei de prevenire a cancerului genito-mamar, sau cam asa ceva, parca si profesor, etc. Pap-ul a fost foarte detaliat, si am incredere. Am facut si in alte parti inainte , dar nu era asa detaliat ( e drept , ca nici nu aveam mare lucru inainte...). Am studiat mult problema pe net si ce imi place este ca sunt trecute toate aspectele care ar putea fi semnificative, sau ar putea da corelatii, deci tipul e la curent cu cele mai noi cercetari. Evil , daca ai postat pe undeva pap-ul tau , da-mi si mie un link, sunt curioasa. Sincer, eu cred ca tu ai ceva ce o sa treaca cu ovule,e un fel de reactie a organismului tau...gandeste-te ca "acolo" de la nastere pana ti-ai inceput viata sexuala era un mediu absolut protejat, stabil, aveai tu bacteriile tale , si numai ale tale...acum mai intra si altele smile, nu neaparat microbi cauzatori de boli , ci pur si simplu bacterii straine, ca stii ca fiecare om e cu flora lui...pana isi cladeste organismul imunitatea in zona mai trece o vreme...


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#55 2008-05-24 12:12:30

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: medic bun -colposcopie

Rose nu am postat nicaieri papanicolaul meu.cum am spus am facut 3 pana acum ultimul care e cel mai detaliat la mediplus.pot sa iti ce anume e bifat acolo:relativ frecvente pmn,modivicari celulare benigne(vezi dg.descriptiv),la dg descriptiv  sunt bifate casutele cu bacili gram negativi si pozitivi cu mentiunea ca sunt relativ frecventi, Modificari reactive asociate cu:inflamatie moderata,iar la citodiagnostic Babes -Papanicolau e bivata clasa 2.



din cate imi dau seama eu un dezechilibru de flora in rest nimic care sa imi indice rana pe col smile

eu sper macar sa se amelioreze cu ovule....

pot sa te intreb cum ti-a iesit tie papanicolaul?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#56 2008-05-24 23:54:47

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: medic bun -colposcopie

Mie mi-a iesit CII -CIII anul trecut in august si CII anul asta. Dar este foarte detaliat, sunt acolo spuse o multime de lucruri , si cele de bine si cele de rau-acum nu il am la indemana, ca l-am "arhivat" intr-un sertar cu hartii, si mi-e groaza sa caut acolo smile. Intr-adevar , in ce spui tu nu e nimic care sa te duca cu gandul la rana...e un pic ciudat...dar sigur nu ai nimic grav , asa ca stai linistita! smile In peregrinarile mele pe net am citit ca la fetele tinere este posibil sa apara niste zone care mimeaza ranile , deoarece tesuturile lor sunt inca in "frenezia cresterii" ca sa zic asa- medicii din strainatate au o atitudine destul de relaxata in cazul pacientelor tinere cu probleme de genul asta, in timp ce medicii romani se reped sa trateze...Nu as vrea insa sa te influentez in vreun fel, mai bine mai studiaza problema pe net.
Oricum vei mai vedea ce se intampla dupa ovule...


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#57 2008-05-25 06:01:24

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: medic bun -colposcopie

pai sa dupa ovule o sa cad ce si cum mai bine....si eu sunt putin nedumerita de rezultatele papanicolaului.o sa ma repet dar sper ca daca ceva era grav macar unul dintre ele sa fi aratat ceva! poate reusesc sa imi fac un papanicolau la sanador dar nu stiu daca o sa reusesc avamd in vedere ca trebuie sa imi mai pun o cutie de ovule.sa mai fac o colposcopie sa vad daca se intampla ceva la nivelul colului..... e bine de stiut de zonele care mimeaza ranile.... cat despre net prefer sa nu mai caut ca iar ma sperii lol.... sincer iti zic ultimul papanicolau ma mai linistit dar ma face sa ma intreb alte lucruri.... acum imi e teama sa nu fie facut gresit neutral si ca nu arata ce trebuie..... ma gandesc in acelasi timp ca daca nu trece cu ovule nu as gresi sa imi fac o vaporizare cu laser.... sper eu...iti imaginezi ca imi este teama nu de interventie sau ceva ci de o decizie gresita!sa nu fie ceva acolo si eu sa satu asa ca fara sa fac nimic.... offff....

ms.Rose pt.incurajari puss

tu la cat timp ai facut interventia dupa rezultatul de la papanicolau? cat ai asteptat?

si ca sa nu uit la ce Sanador ai facut papanicolaul la cel care lucreaza Tarlea?daca nu ma insel la ea ai facut interventia.si cum ti-a iesit biopsia?

daca nu cer prea mult poate imi dai id-ul tau asa as putea sa te intreb mai multe?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.