homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ajutor, doctoressa!


#1 2010-10-13 10:30:50

rorica
New member
Inregistrat: 2008-06-27
Mesaje: 37

ajutor, doctoressa!

Buna ziua!Daca se poate, as vrea sa ma ajute doctoressa cu rezultatul asta de la eco la san?

"tesut glandular cu ecogenitate normala.
Bilateral se evidentiaza multiple formatiuni chistice   cu dimensiuni intre 3-4 mm, unele diseminate, altele grupate in plaji de 18/5 mm supero extern stang, de 8/5 mm supramamelonar stang, de 6/4 mm si 4/3 mm supero extern drept. Axilar bilateral prezinta cate un nodul limfatic de 8 mm in ax lung stanga si 10 mm in ax lung axila dreapta. cu aspect inflamator"Rezultatul acesta il am in mai 2010, in iunie am facut alt eco, unde s-a vazut ca toate chisturile au scazut cu 1-2 mm, iar ganglionii de asemenea erau redusi ca dimensiuni.
Este nasol de tot? ma tot gandesc la noduli aia limfatici, doctorita de la eco mi-a zis ca de la epilatul cu lama zilnic mi se trage...eu stiu ce sa zic? Este cancer??? Ea mi-a zis ca e mastoza fibrochistica, ca ea nu vede cancer, dar nu stiu, mi-e tare frica...voi ce ziceti? Doctoressa?? Multumesc!

Ultima oara a fost editat de rorica (2010-10-13 12:05:41)

Offline

 



#2 2010-10-13 10:32:03

persifona
Vizitator

Re: ajutor, doctoressa!

Ii las link

 

#3 2010-10-13 16:17:59

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: ajutor, doctoressa!

stai linistita, ca nu e niciun cancer. sunt nsite chistulete mici, atata tot. multe femei au chisturi, iar ale tale sunt chiar mici, nu ai de ce sa-ti faci pb.
ganglionii aceia sunt mai degraba legati de o infectie in corp decat de epilatul cu lama va.
din iunie pana acum ai mai facut vreo investigatie?

Offline

 

#4 2010-10-13 17:10:20

rorica
New member
Inregistrat: 2008-06-27
Mesaje: 37

Re: ajutor, doctoressa!

Nu am mai facut nici un examen pentru ca mi  s-a spus-medicul de la eco si cel de familie- ca sa stau linistita si sa merg la control prin noiembrie-decembrie. Asta cu epilatul m-a mirat si pe mine, pe de alta parte ma epilez zilnic cu lama si dupa aia dau cu antiperspirant, bine, acum nu am mai facut asta, de frica. M-am mirat ca am auzit asta din gura a doi medici, am mai vazut si pe alt esite-uri din afara...cica si de la o infectie la deget poti sa ai ganglioni inflamati. Eu am avut mai multe infectii urinare in perioada aia, dar nu are treaba cu asta, ma gandesc...nush ce m-a apucat acum, am gasit o referire oarecare pe net si uitandu-ma iar pe rezultatul de la eco, am innebunit complet...de la ora 9 ma tot pipai pe la subrat, pe la sani, deja ma dor tare, ma tot gandesc la cancer, daca dau cautare pe net ganglioni axilari inflamati numai de cancer dau!!! O sa merg si la eco, dar cred ca trebuie sa imi treaca menstruatia,nu?
Sa vedem ce imi zice si doctoressa, am incredere in dansa, desi nu am cunoscut-o niciodata...

Offline

 

#5 2010-10-13 17:17:58

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: ajutor, doctoressa!

nu stiu de ce te gandesti la cancer cand doctorita ti-a spus clar ca e vorba despre chisturi, iar ganglionii pot fi si de la o infectie sau chiar de la epilat, sa-i urmaresti in timp sa vezi cum evolueaza

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-10-13 17:22:24

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: ajutor, doctoressa!

cred ca mai degraba au legatura cu infectiile urinare decat cu epilatul. nu conteaza unde e infectia; sistemul limfatic e facut sa apere organismul si in caz de ceva nu reactioneaza doar ganglionii apropiati de locul inflamat. mai degraba te-as incuraja sa nu mai folosesti antiperspirant, ca dupa parerea mea ala iti face cel mai mult rau.

daca doi doctori ti-au spus sa stai linistita, nu mai rascoli acum internetul, sanii si analizele ca nu ai nciun motiv intemeiat sa faci asta. ai o mastoza fibrochistica ce nu iti face pb (poate fi suparatoare in multe cazuri), asa ca ce sens are sa iti creezi tu problemele? uita de subiectul asta pana la urmatoarea ecografie si indreapta-ti atentia spre altceva smile.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2010-10-13 17:23:01)

Offline

 

#7 2010-10-13 17:25:20

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: ajutor, doctoressa!

sau macar sa nu-ti mai dai cu antiperspirant imediat dupa epilat, ca sa nu se astupe porii si sa risti o inflamatie a glandelor sudoripare
dar anca are dreptate, mai degraba e o infectie, poate fi si ceva banal, o infectie la o masea despre care nu stii
nu-ti mai face griji, mergi anual la control si ecografie, e suficient

Ultima oara a fost editat de heimdall (2010-10-13 17:25:40)

Offline

 

#8 2010-10-13 17:34:55

rorica
New member
Inregistrat: 2008-06-27
Mesaje: 37

Re: ajutor, doctoressa!

Vai, fetelor, ca dragute sunteti! mi-au dat lacrimile! De azi dimineata trec prin chinurile iadului! Voi stiti cum e, cine s-a gandit vreodata la diagnosticul asta, stie ce inseamna...va multumesc din suflet! Am gasit aici pe forum un grup de femei solidare si destepte! sunt onorata sa fiu membra a acestui forum, serios! Acum ma duc sa plang...

Offline

 

#9 2010-10-13 22:11:28

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: ajutor, doctoressa!

rorica a scris:

Buna ziua!Daca se poate, as vrea sa ma ajute doctoressa cu rezultatul asta de la eco la san?

"tesut glandular cu ecogenitate normala.
Bilateral se evidentiaza multiple formatiuni chistice   cu dimensiuni intre 3-4 mm, unele diseminate, altele grupate in plaji de 18/5 mm supero extern stang, de 8/5 mm supramamelonar stang, de 6/4 mm si 4/3 mm supero extern drept. Axilar bilateral prezinta cate un nodul limfatic de 8 mm in ax lung stanga si 10 mm in ax lung axila dreapta. cu aspect inflamator"Rezultatul acesta il am in mai 2010, in iunie am facut alt eco, unde s-a vazut ca toate chisturile au scazut cu 1-2 mm, iar ganglionii de asemenea erau redusi ca dimensiuni.
Este nasol de tot? ma tot gandesc la noduli aia limfatici, doctorita de la eco mi-a zis ca de la epilatul cu lama zilnic mi se trage...eu stiu ce sa zic? Este cancer??? Ea mi-a zis ca e mastoza fibrochistica, ca ea nu vede cancer, dar nu stiu, mi-e tare frica...voi ce ziceti? Doctoressa?? Multumesc!

uita de cancer, nu e cazul sa te repezi asa....crie limpede pe buletinul ala de ecografie ca sunt inflamatori ganglionii(deci foarte probabil de la epilat) asa ca lasa drobul de sare acolo unde e ca nu cade


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2010-10-14 08:05:33

rorica
New member
Inregistrat: 2008-06-27
Mesaje: 37

Re: ajutor, doctoressa!

Multumesc pentru raspuns, Doctoressa! Eu sunt mai ipohondra de felul meu si asta cu cancerul e la ordinea zilei! Sunt obsedata sa nu fac boala asta, desi stiu ca nu e bine sa gandesc asa...dar aceste chisturi pot deveni can...cer? Exista vreun fel de a ma asigura ca nu voi face vreodata boala asta? Eu nu am in familie cancere, am alt gen de boli, dar nu stiu de ce naibii mi-e atat de frica...va dati seama am facut deja o mamaografie, la 30 de ani, am facut RMN la cap, ca mi-era frica de cancer la cap, tot felul de analize de sange...nu stiu cum sa scap de obsesia asta!

Offline

 

#11 2010-10-14 09:50:47

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: ajutor, doctoressa!

Nu, chisturile nu se pot transforma in cancer, dar e bine sa faci regulat ecografii, fiindca ele pot masca o tumoare canceroasa, care sa treaca neobservata printre celelalte chisturi, atata tot... de altfel orice femeie e bine sa faca lucrul asta

Offline

 

#12 2010-10-14 10:16:28

rorica
New member
Inregistrat: 2008-06-27
Mesaje: 37

Re: ajutor, doctoressa!

Vad ca in partea asta supero-externa, banuiesc, deci cumva intre subrat si san nu stiu cum sa zic, undeva in partea de sus a sanului si mult spre stanga e mai umflat asa, si ma doare daca apas...si parac in stanga e mai umflat decat in dreapta? Oare poate fi din cauza ca sanul stang e mai ridicat decat celelalt? E mai ridicat dupa ce am nascut, fata mea a supt mai mult din dreptul si ala s-a lasat mai mult, e mai relaxat. Daca nu am innebunit tot pipaindu-ma! E normal sa fie mai umflat acolo? Of, abia astept ecografia aia, poate ma mai linistesc...

Offline

 

#13 2010-10-14 10:17:38

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: ajutor, doctoressa!

nu te mai pipai, ca nu are sens, sanii oricum nu sunt perfect simetrici

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.