homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Lubrifierea o problema


#1 2008-12-12 09:21:29

anad
New member
Inregistrat: 2006-06-05
Mesaje: 9

Lubrifierea o problema

In momentul relatilor sexuale cu sotul meu, eu ma lubrifiez foarte greu sau foarte putin, sau deloc. Relatia noastra e foarte buna, dar de un an nu ne mai merge bine in pat decat cateodata. Sotul meu e foarte nemultumit si sper sa nu ne despartim pentru asta. Am folosit geluri si ne merge cu ele bine. Dar nu le putem folosi frecvent ca este daunator. Mentionez ca nu am dureri la contactul sexual. Este o boala asta? Care sunt cauzele pentru aceasta problema? Care este solutia? Va rog sa-mi dati un tratament chiar si naturist, sau unde trebuie sa merg. Am fost la un medic ginecolog si nu mi-a dat nici o solutie. Va multumesc!

Offline

 



#2 2008-12-12 09:45:42

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Lubrifierea o problema

ce analize ti-au facut cand ai fost la gineco? o secretie ceva , un pap?

Offline

 

#3 2008-12-12 09:52:16

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: Lubrifierea o problema

Este daunator daca se foloseste lubrifiant frecvent? Nu stiam asta.


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#4 2008-12-12 09:54:34

alinuutza_81_23_11
Hero member
De la: vest de carpati
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 4085

Re: Lubrifierea o problema

si eu am probleme cu lubrefierea de cand iau Ac.... ma lubrefiez mai greu, si intr-adevar doare la penetrare... inainte imed ma lubrefiam.. insa eu ma dau cu crema de galbenele din belsug.... si vad ca ma ajuta ....


Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole.Prove me wrong...

big_smile big_smile big_smile

Offline

 

#5 2008-12-12 13:56:48

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: Lubrifierea o problema

alinuutza_81_23_11 a scris:

si eu am probleme cu lubrefierea de cand iau Ac.... ma lubrefiez mai greu, si intr-adevar doare la penetrare... inainte imed ma lubrefiam.. insa eu ma dau cu crema de galbenele din belsug.... si vad ca ma ajuta ....

te lubrifiezi mai mult de cand iti dai cu crema de galbenele? iti dai pe dinafara sau si in interiorul vaginului? nu stiu cum se foloseste crema asta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-12-12 14:12:08

anad
New member
Inregistrat: 2006-06-05
Mesaje: 9

Re: Lubrifierea o problema

tttttt a scris:

ce analize ti-au facut cand ai fost la gineco? o secretie ceva , un pap?

Da! Mi-am facut PAP, a iesit bine, si doctorita mi-a zis ca aceasta problema e de la anticonceptionale, dar nu mi-a zis cum s-o rezolv.
Care e solutia??

Offline

 

#7 2008-12-12 14:36:50

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Lubrifierea o problema

mai , se stie ca antic. modifica si flora vaginala dar la pap sa stii ca nu se vad si chestiile mai mititile cum ar fi o modificare de secretie
fa-ti totusi o lama , si incerca sa iei ceva pt refacerea florei
nu te arunca la pastile sau la cine stie  ce creme pt inceput

Offline

 

#8 2008-12-12 14:40:21

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Offline

 

#9 2008-12-16 10:42:58

roxanamihaela
New member
Inregistrat: 2008-12-06
Mesaje: 10

Re: Lubrifierea o problema

eu am avut aceeasi problema si mi saspus sa intrerup anticonc ..daca nu ti a iesit nimik la papanicolau iti recomand niste ovule colpotrophine  se numesc ...sunt accesibile la pret si eu asa mi am rezolvat problema ...sunt special facute pentru asaceva si in general le iau femeilain perioadade menopauzasau inainte pentru asi stimula lubrifierea ...mi e mi a trecut ..acum ma lubrifiez prea mult smile si cred ca o sa ti facasi tie bine ...pune ti unu searasi dacate simti mai bine ..unu la 2zile ...bafta ...io zic ca o safie ok
si ai grija cu igiena ...nu mai folosi sapunuri ..de preferat cateva zile spala te doar cu apa si atat

Offline

 

#10 2009-05-03 16:33:35

LovelyIrene
New member
Inregistrat: 2008-12-23
Mesaje: 15

Re: Lubrifierea o problema

Si eu sufar de aceeasi problema...E un chin ptr mine cand vine momentul.pfff...nu stiu ce sa mai fac.Am citit sfatul tau roxanamihaela..As vrea sa stiu mai multe despre ovulele acestea..Crezi ca m-ar putea ajuta si pe mine in problema aasta?Eu am luat timp de 9 luni AC Yasmine ...La inceput a fost ok...dupa cateva luni m-am ales cu o frumoasa Gardnerella,am urmat tratmentul si a fost ok...O saptamana a fost bine cu lubrifierea.Dupa aceea iar a inceput...dureri la contactul sexual,uneori chiar sangerari..Mi-am facut o serie de analize(culturi din col,pap si clamydia)Toate au iesit bine...Acum am incetat cu Ac...Oare daca folosesc aceste ovule imi voi reveni?Ca sincer,m-am saturat!!Si eu si al meu:(...Astept un raspuns,pls.Multumesc anticipat!


"Arta diplomatiei consta in a-l tine pe adversar in expectativa"!!(Coelho)

Offline

 

#11 2009-05-03 16:54:56

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Lubrifierea o problema

posibil de la ac. cele care luati ac, mergeti la medicul de planning si discutati cu el, vorbiti cu el poate vi le schimba.  si faceti si o lama, e f important.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#12 2009-05-03 17:01:33

LovelyIrene
New member
Inregistrat: 2008-12-23
Mesaje: 15

Re: Lubrifierea o problema

Eu am facut si lama inainte cu o luna de a face analizele astea..Si mi-a iesit totul in regula...Doctorul mi le-a recomandat...si a zis ca e ok..i-a spus de problema mea,cum ca stau prost la capitolul lubrifiere dar nu mi-a dat nici o solutie...A zis ca Yasmine scade libidoul...dar nu mia- recomandat sa le schimb sau altceva...Crezi ca ar trebui sa imi sun doc si sa ii cer sfatul in legatura cu adminitrarea acestor ovule sau pot sa le iau si fara?Oricum nu cred ca isi va da prea mult interesul...Ce sa fac?


"Arta diplomatiei consta in a-l tine pe adversar in expectativa"!!(Coelho)

Offline

 

#13 2009-05-03 18:12:51

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Lubrifierea o problema

eu zic sa nu faci tratament fara a vb inainte cu medicul tau

Offline

 

#14 2009-05-07 23:21:43

LovelyIrene
New member
Inregistrat: 2008-12-23
Mesaje: 15

Re: Lubrifierea o problema

Asa am sa fac...Oricum am intrerup ac si parca ma simt mai bine si mi-am luat si bioclin..Sper sa imi revin...Daca ma sit tot la fel,am sa consult medicul ptr a-mi prescrie un tratament.Mercic ptr ajutor!!puss


"Arta diplomatiei consta in a-l tine pe adversar in expectativa"!!(Coelho)

Offline

 

#15 2010-01-22 21:20:27

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: Lubrifierea o problema

Aduc la suprafata topicul pt ca am o nelamurire: pana acum, nu am avut niciodata probleme cu lubrifierea. Adica imi trebuiau maxim 2 minute de preludiu, doua saruturi si gata. In general, eram prea lubrifiata.

Numai ca de cand am facut un tratament cu Ciprinol vad ca ... nu ma mai lubrifiez. Nici cu partenerul, nici singura. Sa fie de la antibiotice? Ca ma simt uscata in tot organismul si beau aprox. 5 litri de apa pe zi, dar ... sa aiba si efectul asta? Ca de la anticonceptionale nu am patit nimic...

Offline

 

#16 2010-01-23 18:02:30

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Lubrifierea o problema

ai incercat sa aduci altceva "nou"in preludiu? poate ca te`ai obisnuit cu un anumit preludiu. ia si fa si o analiza de secretie, ca nici asa nu e ok.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#17 2010-01-23 22:15:57

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: Lubrifierea o problema

Khristall a scris:

ai incercat sa aduci altceva "nou"in preludiu? poate ca te`ai obisnuit cu un anumit preludiu. ia si fa si o analiza de secretie, ca nici asa nu e ok.

Mi-am facut Pap-ul si a iesit curat ca lacrima..

Sa o pun pe baza oboselii si a stresului din sesiune. E posibil.

Iar legat de preludiu, nu am avut niciodata probleme, cu niciun partener. Eram un robotel - ma saruti, ma excit. Sa se duca totul asa dintr-odata? lol

Offline

 

#18 2010-06-03 10:14:30

Chamomile
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 584

Re: Lubrifierea o problema

Fetelor... si eu am problme cu lubrifierea, imi pun seara cate un ovul de colpotrophine in speranta ca se rezolva problema. Am inteles ca sunt bune de folosit si ca lubrifiant, unul inainte cu ceva timp inainte de contactul sexual. Problema din mintea mea e: nu-s prea lipicioase si nu-i creeaza vreun disconfort lui?


"Sex relieves tension - love causes it."  ~Woody Allen

Offline

 

#19 2010-08-04 14:13:57

dedeiutza
New member
Inregistrat: 2007-06-25
Mesaje: 82

Re: Lubrifierea o problema

Buna.Dupa un taratament de 3 luni cu Orgametril am si eu probleme cu lubrifierea (usturimi foarte mari in timpul contactului sexual).Am fost la ginecolog si mi-a recomandat sa folosesc o crema pentru lubrifiere dar nu mi-a spus nicio denumire.Colpotrophine crema este buna (nu e problema cu prezervativu?) sau ceva de la Bioclin???
Multumesc.

Ultima oara a fost editat de dedeiutza (2010-08-05 12:39:25)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.